21 września 2021
Każdy miłośnik stolarki wie, że pielęgnacja mebli i ich zabezpieczenie jest równie ważne, jak ich projekt oraz realizacja. Bez impregnacji, olejowania lub lakierowania nasze drewno będzie narażone na wilgoć, rozsychanie i psucie się. Drewno to wyjątkowy surowiec. Wprowadza do wnętrza ciepło, naturalność, buduje przytulną, domową atmosferę. Aby służyło nam dłużej i zachowało na lata swoją urodę wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Zanim przejdziemy do sklejania stołu, musimy użyć odpowiednich preparatów, które pomogą o niego zadbać. Dowiedzcie się, jak powinniśmy pracować z produktami do ochrony drewna.
Impregnacja czy lakierowanie?
W zależności od wykonywanego przez nas projektu musimy dobrać do niego preparat, który go zabezpieczy. Kluczowym rozróżnieniem jest miejsce ekspozycji, w zależności do tego czy nasz mebel znajduje się na zewnątrz czy wewnątrz, możemy użyć lakierobejcy, impregnatu lub lakieru. Lakiery, takie jak Lakier Extra Hard Drewnochronu wykorzystywane są do zabezpieczenia drewna w pomieszczeniach. Zadbają więc o parkiety, schody czy boazerię. Impregnaty Extra lub Express przeznaczone są do eksponowanych na zewnątrz mebli ogrodowych, pergoli, altan. Oba dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. Wykorzystując np. biały Impregnat Express możemy stworzyć prowansalski klimat w naszym ogrodzie, możemy sięgnąć też po kolor zielony, wiśniowy, orzech, kasztan, dąb, klasyczny palisander i inne, każdy dopasowany do potrzeb i charakteru produktu. Nie tylko udekorują, ale także zabezpieczą. Ich formuła została opracowana w taki sposób, aby stworzyć warstwę ochronną od wilgoci, promieni UV oraz grzybów i pleśni, które mogą powstawać w drewnie. To solidna ochrona, działająca nawet do 8 lat. Lakierobejca 2 w 1 lub Extra od Drewnochronu to idealne połączenie tych dwóch preparatów. Do użytku na zewnątrz oraz w pomieszczeniach, w których nie przebywamy na co dzień (np. na strychu). Jeżeli dobierzemy już odpowiedni produkt do naszego projektu – możemy przejść do malowania!
Bezpieczna praca z drewnem
Przed malowaniem pamiętajmy o wywietrzeniu pomieszczenia, w którym będziemy pracować z drewnem. Pył powstający podczas szlifowania desek oraz wdychanie oparów z farby może być dla nas szkodliwy. Zabezpieczmy się więc przez założenie okularów ochronnych, maski oraz rękawiczek. Zanim przejdziemy do pokrycia powierzchni, każdy preparat należy, dokładnie wymieszać. Często pigment osadza się na dnie opakowania, więc aby uzyskać pełne właściwości impregnatu czy lakierobejcy, musimy go dokładnie połączyć. Możemy wykorzystać do tego specjalny mieszalnik lub drewnianą deseczkę. Tak przygotowaną farbę musimy nakładać właściwymi pędzlami. Do preparatów z rozcieńczalników organicznych najlepiej wykorzystać włosie naturalne, a do wodorozcieńczalnych – włosie syntetyczne. Dzięki dobraniu narzędzi produkt będzie łatwiejszy przy rozprowadzaniu i lepiej wchłonie się w powierzchnię drewna. Kolejną, istotną kwestią jest przygotowanie drewna. Jego powierzchnia powinna być czysta i sucha oraz pozbawiona pyłów. Jeśli wykorzystujemy deski z recyklingu, należy także pozbyć się ewentualnych starych powłok, zeszlifować je do surowego drewna. Wówczas też pamiętać należy o uzupełnieniu ewentualnych ubytków. Nakładanie preparatu powinno opierać się o zalecenia opisane szczegółowo na opakowaniu. Czas schnięcia, ilość warstwa i temperatura pomieszczenia w trakcie malowania to także wskazania, które znajdują się na każdym produkcie.
Drewno to materiał dający ogromne możliwości. A praca z nim może stać się wciągającą pasją. Dbając o drewno, odpowiednio je zabezpieczając i pielęgnując możemy mieć pewność, że zachowa swój urok na lata. Nie będziemy musieli się martwić wilgocią, słońcem, a nawet zaciekami. A drewniane przedmioty posłużą wiele sezonów.