10 września 2021
Wrzesień to już powoli czas na rozpoczęcie przygotowań na chłodniejsze miesiące. Lato nieubłaganie dobiega końca, a z nim ciepłe dni i wieczory, które spędzaliśmy na zewnątrz. Musimy przygotować nasz ogród na jesień, zadbać o rośliny, narzędzia oraz drewniane meble i płoty. Sprawdź, jakie czynności powinniśmy wykonać przed pierwszym przymrozkiem.
Zabezpiecz drewniane elementy
Odpowiednio zabezpieczone drewno przetrwa każdą pogodę i poradzi sobie nawet z jesienną pluchą i z zimowymi mrozami. Jednak wyeksponowane na stałe działanie promieni słonecznych, deszczu i zmiennych warunków atmosferycznych wymaga raz na jakiś czas konserwacji. Ten okres, kiedy należy konserwować drewno, zależy od rodzaju drewna, zastosowanego wcześniej preparatu, ale przede wszystkim stanu powłoki. Znacznie twardszy, a co za tym idzie, także bardziej odporny jest dąb, grab czy jesion, drewno sosnowe, świerkowe czy brzoza są miększe i nieco mniej odporne. Sprawdźmy czy nasze zabudowy nie wymagają takiej konserwacji. Czasem na drewnianych elementach, płocie, ściankach altan czy drewnianych meblach ogrodowych może pojawić się zielony nalot. To znak, że zagościły na nich mchy, glony i porosty, których działanie dla drewna jest szkodliwe. Należy się ich pozbyć usuwając nalot specjalnymi preparatami.
Stan każdego drewna możemy dokładnie ocenić po oczyszczeniu jego zewnętrznej powłoki z nalotów, brudu, pyłu. Jeżeli deski były impregnowane, zwróćmy szczególną uwagę na miejsca, w których poprzednie preparaty zaczęły się łuszczyć. Możemy również umyć drewno myjką ciśnieniową. Powinniśmy jednak porządnie je wysuszyć przed kolejnymi etapami pracy. Następnie wyszlifujmy drewno i zabezpieczmy je Impregnatem Extra Powłokotwórczym. Ten preparat ochroni deski przed wilgocią, rozchodzeniem się desek, ale również przed grzybami i bakteriami, które mogą zniszczyć je od wewnątrz. Pamiętajmy, że prace z drewnem powinniśmy wykonywać w suche i ciepłe dni, zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu produktu. W ten sposób zabezpieczmy taras, płot czy drewnianą szopę na narzędzia.
Co możemy schować w szopie?
Płoty, tarasy i domki drewniane są już zabezpieczone. Pora zadbać o mniejsze rzeczy, które z łatwością możemy schować! Składamy parasole, chowamy drewniane donice. Stoliki, krzesła czy drewniane leżanki nie będą wykorzystywane w najbliższych miesiącach, więc także powinny trafić pod zadaszenie. Wszystkie elementy powinno się uprzednio oczyścić i dokładnie wysuszyć. Jeżeli nie wykonamy tej czynności przed włożeniem mebli do szopy, na ich powierzchni może wystąpić grzyb i pleśń. Odpowiednio osuszony materiał będzie gotowy do impregnacji przed sezonem, najlepiej w pierwsze, ciepłe wiosenne dni.
Zadbaj o rośliny
Teraz możemy przygotować zieloną część ogrodu do zimowania. We wrześniu możemy zasadzić kwiaty cebulowe, które jako pierwsze zakwitną na wiosnę. Tulipany, krokusy, narcyzy, będą w naszym ogrodzie pierwszymi zwiastunami wiosny i szybko ucieszą oko kolorami po zimowych szarościach, jeśli zadbamy o to właśnie teraz, jesienną porą. Dodatkowo możemy zasiać nasiona kwiatów, jak mak lekarski, ostróżka i chaber bławatek, by nasz ogród pięknie prezentował się po zimie. Wrzesień jest idealnym miesiącem na zbieranie owoców i warzyw oraz przeniesienie roślin doniczkowych do domu. Pomogą nam w tym drewniane skrzynki, które warto zabezpieczyć naturalnym Olejem do Drewna Drewnochronu. W ten sposób ochronimy deski przed wilgocią i nie będziemy musieli kupować nowych skrzynek za rok. W pierwszych tygodniach jesieni powinniśmy dodatkowo przyciąć krzewy, spulchnić glebę oraz regularnie podlewać rośliny w dniach bezdeszczowych.
Większość dużych prac ogrodowych możemy zacząć już we wrześniu. Pamiętajmy jednak, że niektóre czynności, jak koszenie trawnika, zbieranie liści oraz wyrywanie chwastów możemy wykonywać nawet do listopada. Przygotowanie do zimowania nie jest łatwym zadaniem, ale dzięki niemu dobrze przygotujemy ogród na mroźne miesiące.