10 sierpnia 2021
Ogród to miejsce, w którym wielu z nas spędza czas odpoczywając po ciężkim dniu w pracy. Warto jednak zadbać w nim o wymarzoną atmosferę spokoju przez organizację swoich narzędzi! Gdzie schować łopatę, a gdzie wąż na wodę? Z naszym poradnikiem Twój zielony zakątek będzie uporządkowany jak nigdy!
Krok 1. Dobre miejsce na łopatę i miotłę
Prace organizacyjne zacznijmy od znalezienia miejsca na duże akcesoria ogrodowe. Każdy działkowiec wie jakim utrapieniem jest chaos w narzędziach. Łopata, której pilnie potrzebujesz, a ta przygnieciona jest grabiami, motyką, szpadlem, a czasem wpleciony w to wszystko jest jeszcze ogrodowy wąż, może naprawdę podnieść ciśnienie. Rozwiązanie jest proste: organizacja. Łatwo powiedzieć, ale w tym przypadku naprawdę także łatwo zrobić. Wystarczy raz zatrzymać się nad planowaniem porządku, a później jego utrzymanie nie będzie żadnym kłopotem. Do zbudowania organizera na duże narzędzia potrzebować będziemy starej, drewnianej palety. Postawiona pionowo z łatwością zamieni się w stojak. To co należy zrobić to znaleźć bezpieczne miejsce do oparcia tej konstrukcji. Może ścianka altanki, tył szopki narzędziowej, a może znajdzie się przestrzeń wewnątrz szopy. Jeśli nie masz dużo sprzętu ogrodowego, wykorzystaj tylko połowę palety. Dodatkowo, przybijająca mniejsze, listewki na górnej powierzchni palety, możesz przygotować coś na wzór kratownicy wydzielając miejsce na poszczególne elementy. Zacznijmy od dokładnego wyszlifowania drewna, a następnie pokryjmy je Impregnatem Extra Powłokotwórczym. Ten preparat zabezpieczy drewno przed deszczem, śniegiem, ale również promieniami UV. Pozwoli to na przechowywanie stojaka na zewnątrz cały rok, bez względu na porę i warunki atmosferyczne. Możesz wykorzystać także jedną z lakierobejc, która da nieco inny efekt powłoki – satynowy lub półmatowy, bardziej gładki od powłoki Impregnatu i pomalować organizer na wybrany kolor, używając Lakierobejcy 2w1 lub Lakierobejcy Extra. Tak zabezpieczony stojak przechowuj tak jak wolisz, np. w sezonie ogrodowym poza zadaszeniem, żeby narzędzia zawsze były pod ręka, a na czas zimy umieścić wewnątrz. Lakierobejca chroni i dekoruje drewno eksponowane wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Taki stojak narzędziowy posłuży na lata i będzie nie tylko porządkował przestrzeń, ale także ładnie wyglądał. Pamiętaj jednak, że Impregnat Extra PT to produkt do zastosowania zewnętrznego, dlatego przedmioty nim pomalowane powinny się znajdować w miejscach, w których na stałe nie przebywają ludzie.
Krok 2. Organizacja less waste
Zabierzmy się za nasz wąż ogrodowy! Wykorzystajmy do tego starą felgę samochodową albo drewnianą szpulę po kablach i dajmy im drugie życie. Taką szpulę możemy powiesić na zewnętrznej ścianie domu lub dowiercić do niej drewniane nóżki, żeby łatwiej przenosić nasz wąż z jednego końca ogrodu na drugi. Aby dodatkowo zabezpieczyć naturalne elementy, pokryjmy je Impregnatem Extra albo Lakierobejcą Drewnochronu.
Krok 3. Pora na drobne przyrządy
Jeżeli mamy małe narzędzia (na przykład sekatory, łopatki, a nawet młotek), możemy umieścić je w starym organizerze na buty. Wystarczy, że powiesimy go w garażu lub w szopie na ogrodzie. Aby dodatkowo zadbać o porządek, opiszmy każdą z przegródek czarnym markerem. W ten sposób każda rzecz trafi na swoje wyznaczone miejsce.
Krok 4. Zakończ organizacją pracy
Oprócz organizacji narzędzi musimy również znaleźć miejsce na planowanie robót ogrodowych! W końcu każdego miesiąca możemy zasiać lub posadzić inne rośliny, zadbać o ich odpowiednie nawodnienie, zaimpregnować meble przed zimą. Dobrym sposobem na rozpisanie wszystkich potrzebnych zadań jest wykorzystanie tablicy kredowej. Pamiętajmy, aby powiesić ją w suchym miejscu, zabezpieczonym przed deszczem. W końcu nasza praca nie może iść na marne! Kredę możemy umieścić w małej, drewnianej skrzyneczce i umieścić ją pod tablicą.