2020-08-27 15:10

Stół w ogrodzie prosto z placu budowy, czyli renowacja drewnianej szpuli

Znamy już meble DIY ze sklepowych palet i donice na kwiaty ze skrzyń na owoce. Nadawanie drugiego życia materiałom, które pierwotnie pełniły zupełnie inną rolę, to świetny sposób na stworzenie oryginalnych mebli ogrodowych. Co powiecie na stół z drewnianej szpuli prosto z placu budowy? Przedstawiamy wyjątkową renowację, którą z pomocą produktów Drewnochronu przeprowadziła Pani Kasia i Pan Marek z Kostrzyna nad Odrą. Zobaczcie sami!

Coś z niczego

Wszystko za sprawą upcyclingu, czyli coraz popularniejszego trendu na świadome (i kreatywne!) wykorzystanie dostępnych materiałów. Od lat upcycling praktykuje się w krajach rozwijających, gdzie nowe surowce są trudniej dostępne i bardzo drogie. Jego efekty można zobaczyć w wielu miejscach na świecie, np. na chorwackiej wyspie Murter, gdzie w pewnym zakładzie fryzjerskim zasłonę tworzą plastikowe butelki po jogurcie. Przede wszystkim jednak idea upcyclingu wspiera działania na rzecz środowiska i ograniczenia ilości odpadów. W USA z każdym rokiem rośnie liczba produktów z etykietą „upcycled”. Również w Polsce pojawia się coraz więcej miejsc, w których można wziąć udział w warsztatach i stworzyć oryginalne meble z niecodziennych materiałów. Sprawdźcie, jak krok po kroku Pani Kasia z mężem Markiem przeprowadzili renowację drewnianej szpuli i w kilka dni stworzyli nietypowy stół ogrodowy.

Renowacja szpuliPrzed startem prac warto przygotować wszystkie niezbędne narzędzia. W tym przypadku przydały się:

  • Bawełniana ściereczka
  • Szlifierka i/lub papier ścierny
  • 4 drewniane kostki stanowiące podstawę
  • Pędzel
  • Bezbarwny Drewnochron Grunt R
  • Olej do drewna Drewnochron w kolorze TIK

Niezbędne narzędziaKROK I – Przygotowanie powierzchni

Na początku należało dobrze wyszlifować drewnianą powierzchnię. Przedmioty z budowy, stare meble znalezione pod śmietnikiem lub sklepowe palety mogą być pokryte dużą ilością brudu i resztkami poprzednich produktów ochronnych. Warto również sprawdzić, czy nigdzie nie wystają zardzewiałe gwoździe lub śrubki – należy je wówczas usunąć.

Szlifowanie drewnaZ względu na dużą powierzchnię szpuli Pan Marek zdecydował się wykorzystać szlifierkę. W przypadku mniejszych lub trudniej dostępnych elementów można też posiłkować się papierem ściernym. Na końcu zeszlifowaną powierzchnię oczyszczono mokrą ściereczką i pozostawiono do wyschnięcia.

KROK II – Zabezpieczenie drewna bezbarwnym podkładem

Kolejnym etapem prac było pomalowanie drewna Impregnatem Grunt R Drewnochronu. To bezbarwny podkład, który wnika głęboko w strukturę surowego drewna, zabezpieczając je przed pojawieniem się grzybów lub szkodliwym działaniem owadów.

Bezbarwny podkład DrewnochronImpregnat Grunt RPrzed przystąpieniem do malowania, produkt należało dokładnie wymieszać. - Aby zapewnić drewnu najlepszą ochronę, szpulę pokryliśmy dwiema warstwami Impregnatu Grunt R, zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na puszce. Aplikacja pędzlem była bardzo wygodna i pozwoliła nam równomiernie rozprowadzić preparat po suchej i oczyszczonej powierzchni stołu  – mówi Pan Marek. Produkt nie tylko trwale zabezpiecza drewno, ale pomaga również wyrównać chłonność drewna. Dzięki temu zwiększa się wydajność wyrobów kolorowych, których zastosowanie jest kolejnym krokiem w renowacji mebla.

Impregnacja DrewnochronemKROK III – Malowanie drewna produktem w kolorze

Ostatnim etapem prac jest pokrycie drewna produktem nawierzchniowym w kolorze. W przypadku odnawianej szpuli wybór padł na Olej do drewna w kolorze TIK. Dzięki dużej zawartości wysokojakościowych olejów naturalnych, w tym oleju tungowego, produkt zapewni drewnu ochronę w każdą pogodę.

Olej do drewna

Olejowanie drewnaEfekt? Pięknie podkreślony rysunek drewna i intensywny, żywy odcień.

Olej do drewna TIK

Efekt finanlnyWybrany kolor pozwolił uzyskać naturalny efekt dekoracyjny. – Z każdym ruchem pędzla mogliśmy obserwować jak drewniany stół nabiera życia, a nawet najmniejsze słoje czy niedoskonałości drewna zostają pięknie i naturalnie podkreślone – dodaje Pani Kasia, autorka naszej metamorfozy. Aby uzyskać taki efekt, Pani Kasia i Pan Marek nałożyli dwie warstwy Oleju do Drewna, a nadmiar preparatu po około 15 minutach od malowania zebrała bawełnianą ściereczką.

Olejowanie drewnaROK IV – Dodatkowe podwyższenie

Aby zabezpieczyć podstawę stołu przed kontaktem z wilgotnym podłożem, Pani Kasia zastosowała podwyższenie w postaci czterech drewnianych kostek. Pamiętajmy, że jeśli drewno regularnie namaka lub ma stały kontakt z wodą nie jesteśmy w stanie właściwie go chronić. Dodanie drewnianych podstawek to sposób na utrzymanie drewna w dobrym stanie – lepiej czasami wymienić tylko niewielki drewniany element niż całą drewnianą podstawę szpuli.

Drewniane podwyższenieOdnowa drewnianej szpuliI gotowe! Oryginalny stół ogrodowy prezentuje się naprawdę wspaniale. Właściciele mogą cieszyć się efektem swojej pracy, delektując się kawą w ogrodzie. A drewno? Dokładnie zabezpieczone Drewnochronem na kilka kolejnych sezonów.

Metamorfoza szpuli z DrewnochronemTy też chcesz podzielić się wyjątkową renowacją starych mebli lub odświeżeniem ogrodu? Napisz do nas w wiadomości prywatnej na profilu Lubię Drewno na Facebooku i pokaż nam efekty swojej pracy. Najciekawsze metamorfozy opublikujemy!😊

Załączniki