2020-08-14 12:00

5 drewnianych gadżetów, które ułatwią Ci życie.

Wiecznie splątane kable? Pilot od telewizora znikający pod kanapą? Laptop grzejący w kolana jak kaloryfer? Te wszystkie problemy możecie sami rozwiązać! Jak? Dzięki prostym drewnianym gadżetom. Sprawdźcie kilka naszych propozycji, z których zbudowaniem poradzi sobie nawet mało doświadczony majsterkowicz.

Drewno jest na tyle wdzięcznym materiałem, że do jego obróbki nie potrzebujemy skomplikowanych narzędzi. Już klej i kilka desek wystarczą do zbudowania praktycznej nakładki, na której wygodnie ułożymy pilot, szklankę czy miskę z przekąskami. Drogi, designerski wieszak można zastąpić równie pięknym drewnianym odpowiednikiem. Organizer na kable wyeliminuje problem szukania właściwej ładowarki do laptopa. Pomysłów na wykorzystanie drewna jest wiele. Poznaj listę 5 najciekawszych propozycji.

Drewnochron_Gadżety.jpg

- Własnoręczne wykonanie nawet niewielkich gadżetów daje dużo satysfakcji. Powinniśmy jednak od początku planowania zwracać uwagę na odpowiednie zabezpieczenie elementów naszej konstrukcji. W pierwszej kolejności zastanówmy się, w jakim pomieszczeniu będzie się znajdował dany przedmiot. Jeśli jest to kuchnia lub łazienka – możemy wykorzystać Olej do drewna. Podkreśli on naturalny kolor oraz ochroni surowiec przed okresowym wpływem wody i pary wodnej. W przypadku akcesoriów codziennego użytku, które są narażone na częste zachlapanie, najlepiej sprawdzi się Lakier Jachotowy. Pamiętajmy, aby każdy preparat nakładać zgodnie z instrukcją. – mówi Kamila Adamczyk-Fojt, Brand Manager marki Drewnochron.

5 gadżetów, które ułatwią Ci życie:

  1. Drewniana nakładka na wannę

Kto z nas nie lubi relaksować się w wannie, czytając fascynującą powieść w towarzystwie świec zapachowych. Atmosfera jednak może się szybko zmienić, gdy do wody trafi nasz najnowszy tom. To przerażająca perspektywa, dlatego mamy dla Was rozwiązanie! Drewniana nakładka, taca pozwoli wygodnie umieścicie wszystkie niezbędne przedmioty nad wanną. Jak? To proste. Zaczynamy od docięcia deski do długości odpowiadającej szerokości wanny. Na tym etapie przyda nam się szlifierka lub papier ścierny do dokładnego oczyszczenia drewna. Następnie za pomocą dłuta oraz kołków przygotowujemy w nakładce drobne wyżłobienia, przegrody i mocowania na np. kieliszek czy świeczkę. Po zakończeniu prac stolarskich całą konstrukcje impregnujemy. Pamiętajmy, aby użyć wodoodpornego środka. Na koniec warto zabezpieczyć półkę przed zsunięciem. Możemy to zrobić np. przyklejając antypoślizgowy materiał od spodu, tuż przy krawędziach, które opierają się o ściany wanny. 

  1. Wieszak na ręczniki w stylu boho

Styl boho respektuje naturalne materiały i różne odmiany rękodzieła. Praktyczny i piękny wieszak na ręczniki przygotujemy już z kilku podłużnych kawałków drewna o równej długości (możemy wykorzystać pocięty na równe odcinki kij od miotły) oraz grubego sznurka lub liny. Przyda nam się także wiertarka z szerszym wiertłem. Od czego zaczynamy?

  • Wiercimy otwory po obu końcach wszystkich szczebli.
  • Przygotowujemy dwa kawałki sznura. Przeciągamy je przez obydwa otwory w pierwszym szczeblu – z lewej strony i z prawej. Pamiętajmy, aby koniec liny zawiązać na pęk – zapobiegnie to zsunięciu się pierwszego elementu.
  • Czynność powtarzamy. Pozostałe szczeble przytwierdzamy do sznura w taki sposób, aby pozostawić między nimi trwałą, ok. 30-centymetrową przerwę.
  • Na koniec oba końce sznura, które wystają z górnej części, wiążemy i przytwierdzamy do haczyka. Posłuży on do zaczepienia wieszaka np. o szafkę lub kaloryfer. Konstrukcja swoim wyglądem powinna przypominać drabinę.
  1. Drewniana podstawka na laptopa

Dzięki drewnianej podstawce nie tylko chronimy urządzenie przed przegrzaniem, ale także dbamy o własny komfort. Bardzo dobrze sprawdzi się podczas oglądania filmów w łóżku czy pracy na kanapie. Do jej przygotowania będziemy potrzebowali kilku desek. Ich wymiary uzależnione są od własnych potrzeb, jednak standardowo sprawdzi się baza 50 cm x 30 cm. Gdy już przytniemy materiały do oczekiwanego rozmiaru – deski łączymy ze sobą za pomocą kleju i odstawiamy do wyschnięcia. Następnie całość szlifujemy i impregnujemy. Na koniec pozostaje przykręcić nogi. Możemy je również zrobić z drewna lub kupić stalowe, które znajdziemy w serwisach aukcyjnych.

  1. Organizer na kable

Docenią go szczególnie osoby pracujące w domu. Gadżet zaoszczędzi nam sporo czasu, który tracimy na szukanie właściwej wtyczki do laptopa, telefonu czy tabletu. Do jego zbudowania przyda nam się mały podłużny kawałek drewna lub deski. W pierwszej kolejności wycinamy przez całą jego szerokość cienkie otwory. Powinny swobodnie mieścić kabel oraz być na tyle cienkie, aby wystające wtyczki się o nie opierały. Następnie część organizera po stronie wtyczek obrabiamy w taki sposób, aby powstały ząbki. Zapobiegnie to zsuwaniu się kabli. Po oszlifowaniu i pomalowaniu całości, organizer możemy przytwierdzić na blacie lub bocznej ścianie biurka. 

  1. Drewniana nakładka na oparcie

Znacie to uczucie, gdy nagle znika pilot od telewizora, a każdy z domowników musi wstać z kanapy, aby udowodnić, że na nim nie siedzi? Z tym rozwiązaniem taka sytuacja już się nie powtórzy! Do przygotowania drewnianej nakładki na oparcie wypoczynku potrzebujemy kilku drewnianych desek, które łączymy ze sobą identycznie, jak w przypadku podstawki na laptopa. Wymiar bazy powinien odpowiadać szerokości oparcia kanapy lub fotela. Jej długość zależy od indywidualnych potrzeb. Do tak powstałej podstawy przytwierdzamy pionowo dwie kolejne deski (możemy to zrobić za pomocą gwoździ lub kleju), które będą przypominały nogi naszej nakładki. Ich szerokość powinna odpowiadać proporcjom wybranej długości bazy. Pamiętajmy, aby wszystkie elementy były dokładnie wyszlifowane i zaimpregnowane jeszcze przed ich połączeniem. Nawet najmniejsza nierówność może zniszczyć obicie wypoczynku.

Załączniki