2020-08-06 09:50

Jak zbudować drewniany stojak na kwiaty doniczkowe?

Co w dzisiejszych czasach jest najlepszym prezentem od babci lub dziadka? Dla większości domowe ciasto, ale rośnie grono, które odpowiedziałoby: doniczka z własnoręcznie wyhodowaną roślinką lub szczepka większego okazu. Moda zatoczyła koło. Kwiaty doniczkowe bijące rekordy popularności w PRL-u są obecnie obiektem pożądania wielu miłośników trendu urban jungle. Często to właśnie w domach dziadków znajdziemy najmodniejsze gatunki. Jak odwdzięczyć się seniorom za wsparcie w rozwoju naszej zielonej kolekcji? Drewniany stojak to prezent idealny!

Drewnochron_Dżungla po polsku (2).jpgDesign w PRL-u mierzył się z problemami niedostatku i prowizorki. Dlatego nie dziwią metalowe stojaki obwiązane gumową żyłką lub cienkim drucikiem w kolorowej otoczce. Z pewnością pamiętamy je z dzieciństwa, a może jeszcze widujemy w domu dziadków. Warto zaproponować niewielką odmianę i przygotować własnoręcznie drewniany stojak. Być może w ten sposób sprawimy, że dziadkowie spojrzą na swoją kolekcję z nowej perspektywy i wkrótce wspólnie będziecie szperać w sieci w poszukiwaniu rzadkich gatunków monstery lub pieniążka.

Drewnochron_Dżungla po polsku (1).jpg

Drewniany stojak z 3 składników

Domowa dżungla – nawet w polskim wydaniu – potrafi rozrastać się błyskawicznie. Dlatego eksperci Drewnochronu przygotowali bardzo łatwy i niedrogi przepis, z którego będziemy mogli skorzystać za każdym razem, gdy wrócimy z giełdy kwiatowej. Stojak na okrągłych nogach wykonamy z kawałków drewnianego wałka, krzyżaka PCV i kilku wkrętów. Będziemy potrzebować jeszcze wiertarko-wkrętarki, taśmy i papieru ściernego.

Krok 1

Zacznijmy od skromnych zakupów. W markecie budowlanym musimy kupić wałek z miękkiego drewna o średnicy 2 cm. Jeśli jest taka możliwość, na miejscu potnijmy go na 8 odcinków: 4 x 8,5 cm oraz 4 x 35,5 cm. Dodatkowo zaopatrzmy się w krzyżak PVC1/2” oraz 4 wkręty 35 mm. To wszystkie składniki na nasz stojak. Pracę ułatwią jeszcze: śrubokręt gwiazdkowy, wiertarko-wkrętarka i taśma papierowa.

Krok 2

Jak już wspomnieliśmy, wałek tniemy na 8 kawałków. Zaczynamy od złożenia krótszych fragmentów. Końce wałków owijamy taśmą, tak aby po włożeniu ich w krzyżak nie można było ich już wyjąć. W ten sposób powstaje podstawa pod donicę.

Krok 3

Następnie przystępujemy do wywiercania otworów. W bocznych, okrągłych ściankach wałka wiercimy po jednej dziurce. W dłuższych, niepołączonych jeszcze fragmentach, nawiercamy otwory na bocznych ściankach – dokładnie na tej wysokości, na której ma znaleźć się podstawka na donicę (np. 22 cm). W sumie powstanie 8 otworów. Zewnętrzny wlot otworów na długich nogach można pogłębić śrubokrętem, tak aby główki wkrętów nie odstawały.

Krok 4

Przechodzimy do skręcania stojaka. Na tym etapie przydadzą się wkręty i wiertarko-wkrętarka. Wkręt najpierw wprowadzamy do otworów na dłuższych fragmentach, a następnie wkręcamy go do końca – już do podstawy w kształcie krzyżyka. Kiedy stojak jest gotowy, możemy przeszlifować końce papierem ściernym – tak aby były gładkie i nie rysowały paneli.

Krok 5

Stojak możemy ozdobić, malując np. jego nóżki na kontrastowy kolor. Żywe barwy znajdziemy w paletach Lakierobejcy Extra i Lakieru Jachtowego. Granicę wymalowania zaznaczamy taśmą malarską i możemy nanosić kolor pędzlem. Nie czekajmy jednak z odklejeniem taśmy do wyschnięcia preparatu, ponieważ nie uzyskamy wtedy ładnej, czystej linii.

Drewnochron_Dżungla po polsku (3).jpg

Według tych porad można przygotować wyższe i niższe stojaki. Wystarczy dokupić dodatkowy drewniany wałek i odciąć dłuższe fragmenty podpierające podstawę. W podobny sposób można także regulować szerokość samej podstawy. Ważne, aby dopasować ją do wielkości donicy. Pozostaje teraz tylko porozmawiać z babcią lub dziadkiem o tym, jaki kwiatek jest ich ulubieńcem w tym miesiącu.

Załączniki