2019-05-24 08:26

Ogrodowe ozdoby z palet – zrób to sam!

Meble tarasowe mogą być tanie, lekkie i ekologiczne. Wystarczy, że zdecydujemy się na zrobienie ich samodzielnie z palet. Aby osiągnąć zadowalający efekt, wystarczy nam kilka narzędzi i właściwe środki do ochrony drewna. Przekonaj się, że budowa mebli ogrodowych od zera nie musi być czasochłonna, a zapewni wiele satysfakcji.

Projektowanie mebli z palet ułatwia bazowanie na ich oryginalnych wymiarach. Najłatwiej stworzyć sofę czy regal, których długość i wysokość będą wielokrotnością wymiarów pojedynczej palety. Unikniemy wtedy konieczności przycinania drewna.

Meble od zera – co jest potrzebne?

Do zbudowania konstrukcji mebli potrzebujemy przede wszystkim drewnianych palet. Są one dostępne w serwisach aukcyjnych, możemy też kupić je w sklepie internetowym. Warto także zajrzeć do osiedlowego sklepu – być może otrzymamy palety za darmo. W każdym razie koszt jednej palety jest niewielki. Kolejnym elementem konstrukcyjnym są kątowniki, płaskowniki metalowe i śruby, którymi połączymy poszczególne palety. Niezbędnym narzędziem będzie oczywiście wkrętarka.

Drewniane od nowa

Palety z odzysku są zwykle zabrudzone, a ich powierzchnia jest chropowata i pełna drzazg. Aby stały się przyjemnym siedziskiem czy stolikiem kawowym, trzeba wypielęgnować drewnianą powierzchnię i nadać jej nowy blask. Pierwszym etapem jest wygładzenie surowego drewna za pomocą szlifierki i papieru ściernego o gradacji ok. 80-100. Przeszlifowaną powierzchnię należy następnie dokładnie odpylić. Drewniana struktura jest znowu piękna!

Ochrona raz, dwa

Kolejnym krokiem jest impregnacja surowego drewna. Meble z palet zdobiące balkon, taras czy ogród muszą być chronione przed grzybami pleśniowymi, glonami i szkodnikami, a także wpływem czynników atmosferycznych i promieniowania UV. W roli tarczy ochronnej doskonale sprawdzi się połączenie Drewnochron Impregnat Grunt R i Drewnochron Impregnat Extra Powłokotwórczy. Pierwszy produkt ma właściwości biobójcze i wnika głęboko w strukturę drewna, a drugi tworzy wytrzymałą, wodoodporną i estetyczną powłokę w jednym z 15 dostępnych kolorów. Jeśli chcemy zachować naturalny wygląd drewna, możemy na Drewnochron Impregnat Grunt R nałożyć Impregnat Extra Powłokotwórczy, który dzięki technologii Aqua Stop System zapewni doskonałą ochronę przed wodą. Widoczne słoje zapewni natomiast transparentna Lakierobejca 2w1, która pozostawia satynowe wykończenie i jest dostępna w bogatej gamie kolorystycznej. Produkty nakładamy na całą powierzchnię palet za pomocą wałków dużych i mniejszych, bardziej precyzyjnych.

2 pomysły, 2 stopnie trudności

Kolorowy stolik

Najprostszą do wykonania ozdobą jest stolik złożony z dwóch lub trzech palet pomalowanych na różnorodne, pastelowe kolory – biel, błękit czy róż. Palety możemy ułożyć jedna na drugą lub stworzyć z nich tarasową konstrukcję. Poszczególne piętra należy połączyć kątownikami i śrubami, tak, aby nie były widoczne z zewnątrz. Na koniec stolik możemy ozdobić miękkimi tekstyliami i klimatycznymi świecznikami. Prosty mebel o wielu zastosowaniach w kilka godzin.

Zielona ściana

Jeśli naszym zmartwieniem jest brak prywatności na balkonie lub tarasie, ten problem może rozwiązać zielona ściana, tzw. ogród wertykalny. Nie musimy zatrudniać architekta zieleni, aby ją stworzyć. Wystarczy 6 palet. Najważniejszym zadaniem jest stworzenie miejsca dla roślin. Za pomocą gwoździ na każdym piętrze mocujemy wcześniej przygotowaną deskę, która będzie stanowić dno półki. W ten sposób powstaną regały wewnątrz palet, w których wkrótce znajdą się ulubione rośliny, zioła lub kwiaty. Następnie palety odwracamy i łączymy ze sobą w jeden drewniany parkan, który następnie montujemy do ściany. Każdą półkę wyściełamy jutą lub wkładamy do niej niewielkie doniczki, po to, aby ziemia nie osypywała się na balkon, a woda nie ściekała. Innym rozwiązaniem – równie efektownym – jest przywieszenie na hakach na zewnątrz ściany doniczek w obręczach.